Hangok: Hogyisvanez!?

2010.09.10. 12:47

Egy kicsit okoskodok róla, hogy miért is van a húroknak más hangja, és miért kell őket feszesebbre állítani ahhoz hogy magasabb hangot adjanak vagy fordítva...

 

 

Szoval a Középiskolában mindenki tanulja ( gimnázium, szakközép, szakiskola nem biztos) azt a bizonyos Sinus görbe ábrázolását ami egy aranyos kígyó, és jó sok egyes szokott lenni a dolgozatnál mikor a tudásról kéne számot adni a függvénytranszformációk témakörben. Az egyik elöbbi írásban már volt szó ezekről (az effektekről), de az inkább elektronikai alapú modulációkon nyugszik, ez pedig "egyszerű" matek, meg fizika. A fizikába annyira nem fogok belemenni, abba talán nem is tudok annyira. Remélem ez is elég lesz:)

Szoval tegyük fel, hogy megpendítjük a legmélyebb hangú húrunkat. Általános hangolásnál ez egy E hang. Az egyzserüség kédvéért tegyük fel hogy ez egy "normál" szinusz göürbét ír le az idő-Amplitudó grafikonon:
Itt még ki kell térni arra hogy mit is mutat ez a grafikon. Azt mutatja, hogy a húr egy adott pontja, az egyszerüség kedvéért a közepe milyen időközönként éri el a mozgási amplitudójának a végét.

Ha ez rendben , akkor most nézzük meg, hogy mi van ha egy oktávval magasabb hangot pengetünk meg ez a D-húr 2.bundja. ezt megpendítve pont pont kétszer olyan gyors lesz a húr mozgása, szoval a grafikon, mait most nem találtam a szemléltetésre  pont fele ilyen hosszú és pont dupla sűrűségű.
 

Ebből következik, hogy pl egymás melletti hangokat pengetünk ( fél-hang) akkor az arányosan kissebb szeresére zsugorítja ezt a szinusz hullámot. minnél nagyobb a zsugorítás ( munnél nagyobb a távolság a 2 hang között ) annál természetesebbnek, jobbnak hallatszik a játék. tehát ha egymáshoz közeli hangokat pengetünk egyszerre akkor az hamisnak és irritálónak hallani.

Ha a húrt feszítjük akkor az azonos erővel való pengetés csak kissebb kitérésre készteti, mert feszesebb

A húrok külömböző vastagsága annak köszönhető, hogy ha ( szélsőséges példákkal) legvastagabb húrt fel akarnám hangolni  a legvékonyabb hangjára akkor az akkora feszítési erőt adna, hogy elszakadna a húr, rosszabb esetben eltörne a gitár. Ezért vékonyabb húrokat használunk magasabb hangokhoz, de ennek a pontos magyarázata bonyolult, és nem közölném, mivel nem vagyok biztos a golgomban.

A bejegyzés trackback címe:

https://pecsisrac.blog.hu/api/trackback/id/tr402286123

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása